Tasarim Parki

Tasarım Parkı Online (TPO) tasarım severlerin ve hayata sanat & tasarım ekseninde bakanların ortak platformu

Yüksek iç mimar Nursema Öztürk tarafından Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 2010 yılında kurulmuş ve 2020 yılına dek açık kalmış olan tasarım merkezi. 2020 yılına dek tasarım etkinlikleri, sergiler, atölyeler, söyleşiler düzenleyen, içinde barındırdığı tasarım ürünlerde dekore edilmiş kafesiyle keyifli bir durak yaratan disiplinler arası platform şimdilerde online olarak çalışmalarına devam ediyor.

Tasarım Parkı Online ismiyle çalışmalarına devam eden ekip, tasarım severlerin ve hayata sanat & tasarım ekseninde bakanların bir araya geleceği, düzenleyeceği etkinlikler ve sergilerle ulusal ve uluslararası tasarım sahnesinde yer almayı hedefliyor.

Kadıköy’ün ilk ‘tasarım’ aktivitelerinin başladığı yer. Tasarım ve mimarlık dünyasının yakından tanıdığı kurucusu Yüksek İçmimar Nursema Öztürk yoğun iş temposuna alışmış koştururken, 1996 da geldikleri Yoğurtçuparkı’na aşık olmuş.

Tasarım Parkı binası o dönemde hep önünden geçtiği bir mobilya mağazasıymış, sonrasında birkaç yıl ilgisiz  boş ve ihmal edilmiş bir mağaza olarak Yoğurtçuparkı’nın en güzel yerinde âtıl durmasından çok etkilenmiş. Öztürk, içmimarlık çalışmalarının yanı sıra Beykent Üniversitesi’nde ders verdiği 2002-2009 döneminde aktif olarak uluslararası workshoplara gönül vermiş ve bu süreçte hayali bir ‘Tasarım etkinlik merkezi’ yaratmak olmuş. 8 yıl süren bu hayali Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 2010 yılında bu mekan önüne gelip burayı size kiralayalım teklifi ile alevlenmiş.

Yüzlerce tasarım etkinlikleri ilk kez bu mekan da tasarım severleri, öğrencileri, akademisyenleri biraraya getirmiş. Hemen karşısındaki Yoğurtçu parkı’nda şenlikler, Dünya Tasarım Haftası kutlamaları gibi birçok etkinlik organize edilmiş.

Tasarım etkinlikleri, sergiler, atölyeler, söyleşiler düzenleyen, içinde barındırdığı tasarım ürünler ile keyifli iç mimarisi ile tasarlanmış kafesiyle vaz geçilmez bir durak yaratan uluslararası bir platform olarak 2020 yılında dek açık kalmış.

Pandemi süreciyle beraber Tasarım Parkı ekibi TPO / TASARIMPARKI Online ismiyle çalışmalarına devam ederek, tasarım severlerin ve hayata sanat & tasarım ekseninde bakanların bir araya geleceği, düzenleyeceği etkinlikler ve sergilerle ulusal ve uluslararası tasarım sahnesinde yer almayı hedeflediği söyleniyor.

TOP