Tasarım Parkı

Tasarım Parkı Online (TPO) tasarım severlerin ve hayata sanat & tasarım ekseninde bakanların ortak platformu

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 2010 yılında Y. iç Mimar Nursema Öztürk ün bir hayali olarak  tarafından kurulmuş. 2020 mart ayına kadar Fiziksel mekanında, Tasarım Etkinlik  merkezi olarak yüzlerce yaratıcı etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sergiler, atölyeler, söyleşiler düzenleyen, içinde yer alan tasarım ürünlerde ve kafesiyle keyifli bir durak yaratan Tasarımparkı , disiplinler arası platform şimdilerde online olarak çalışmalarına devam ediyor.
2020 yılında Pandemi ile Tasarım Parkı Online ismiyle çalışmalarına devam eden ekip, tasarım severlerin , sanat & tasarım ekseninde bakanların bir araya getiren sohbetlerle, ulusal ve uluslararası tasarım sahnesinde yer alarak , Yerele ve Uluslararası Tasarım haberleri ile var olmayı  hedefliyor.
Kadıköy’ün ilk ‘tasarım’ aktivitelerinin başladığı yer olan Tasarımparkı. Tasarım dünyasının yakından tanıdığı Y.İçmimar Nursema Öztürk Amerika dönüşü 1996 da geldikleri Yoğurtçuparkı’na aşık olmuş. Tasarımparkının şuanki yeri çok kullanılamayan mobilya mağazasıymış.
 Kadıköy’ün en güzel yeri Yoğurtçuparkı’nda Hayaller başlamış.Karşısında Yemyeşil Yoğurtçuparkı ise Muhteşem bir lokasyon olmasını desteklemiş.  Öztürk, içmimarlık çalışmalarının yanı sıra Üniversitesiteler de  ders verdiği 2002-2014  yıllarında aktif olarak uluslararası workshoplara gönül vermiş ve bu süreçte ‘Tasarım etkinlik merkezi’ yaratmak üzerine yoğunlaşmış. 8 yıl süren bu hayal 2010 yılında gerçekleşmiş. Yüzlerce tasarım etkinlikleri ilk kez bu mekanda / Kadıköy de  tasarım severleri, öğrencileri, akademisyenleri bir araya getirmiş. Hemen karşısındaki Yoğurtçuparkı’nda şenlikler, Dünya Tasarım Haftası kutlamaları gibi birçok etkinlik organize edilmiş.
TOP